Sylwestrowy Wiedeń

Sylwestrowy Wiedeń

          Pomysł spędzenia nocy Sylwestrowej w Wiedniu podsunęli mi autorzy niekonwencjonalnego przewodnika po tym wspaniałym mieście – Elżbieta i Andrzej Lisowscy. Wśród wielu propozycji zwiedzania stolicy Austrii, znajdujących się w przewodniku „Wiedeń - Miasto artystów i geniuszy”, znajdziemy opis „Wiedeńskiego szlaku sylwestrowego”. Sylwester „nad pięknym, modrym Dunajem” – to brzmi bardzo interesująco!

          A co z kosztami? „Sylwestrowy szlak” rozwiązuje ten problem znakomicie – nie ma tu opłat za wstępy do lokali, bowiem zabawa odbywa się na ulicach miasta. Można ostatecznie przyjechać tylko na tę jedną noc, którą spędzimy podczas wspaniałej, plenerowej zabawy, na dwukilometrowej długości szlaku, wiodącym przez samo serce miasta. Od estrady do estrady, od namiotu do namiotu, w rytmie walca lub brazylijskiej samby, przy dźwiękach muzyki techno lub tańcząc rocka.

          Bawimy się wśród dziesiątków tysięcy roztańczonych wiedeńczyków i turystów, którzy przyjechali do Wiednia z całej Europy, by spędzić tutaj tę wyjątkową noc. Niektórzy turyści - a przodują w tym Włosi, nocują bezpośrednio pod pałacem cesarskim, czyli Hofburgiem – w samochodach campingowych ustawionych rzędem na parkingu na Heldenplatz, tuż pod pomnikiem księcia Eugeniusza Sabaudzkiego!

          Estrady, na których występują artyści, piosenkarze i zespoły muzyczne z różnych stron świata, ustawione są w najważniejszych punktach Innere Stadt – pod Ratuszem i w pobliżu katedry św. Szczepana, na ulicach Graben i Koertnerstrasse, pod Hofburgiem i na Neuer Markt, na Praterze i jeszcze w kilku innych miejscach. Kto zgłodnieje może spróbować lokalnych specjałów i popić je ponczem, grzanym winem lub lampką szampana, a wszystko bezpośrednio na ulicach i placach, przez które prowadzi „Sylwestrowy szlak”. A o północy czeka nas oczywiście noworoczna feeria ogni sztucznych! Jeśli dodać do tego jeszcze, że zabawa jest naturalna i kulturalna, wesoła i swobodna, a obowiązują stroje całkiem dowolne – od fraków i sukni bez pleców, po kurtki z polaru, to można tylko pozazdrościć atmosfery tej nocy wiedeńczykom, i ponownie przyjechać do Wiednia na Sylwestra w następnym roku.

          Nam żal było spędzić w Wiedniu tylko jedną noc, więc postanowiliśmy zabawić tu kilka dni poprzedzających Sylwester, zwiedzić najważniejsze zabytki miasta i odwiedzić najsławniejsze muzea i galerie. Nie mogliśmy oczywiście także pominąć diabelskiego koła (Reisenrad) na Praterze i Lasku Wiedeńskiego (Wienerwald) z bliskim każdemu polskiemu sercu Kahlenbergiem; odwiedziliśmy również groby najsławniejszych kompozytorów na najważniejszym wiedeńskim cmentarzu Zentralfriedhof (m. in. Mozarta, Beethovena, Schuberta, Brahmsa, Straussów) oraz zobaczyliśmy architektoniczne cudeńka: bajkowe domy Hundertwassera, Gazometry w nowej szacie i nowoczesne centrum handlowe nad Dunajem. Na najwyższe uznanie zasługuje doskonała komunikacja miejska z niezawodnym metrem.

          Po trudach zwiedzania i sylwestrowej zabawy doskonałym pomysłem jest wypoczynek w termach Kurzentrum Oberlaa na południu miasta, gdzie mamy do dyspozycji baseny z gorącą wodą mineralną, pokoje odnowy biologicznej i saunę.

Jacek Płonczyński

grudzień 2007

publikacja: Dziennik Polski - Podróże, Wiedeński szlak sylwestrowy, 4 stycznia 2008